10 największych atrakcji Waszyngtonu

Waszyngton różni się od innych amerykańskich miast i ma charakter głównie administracyjny. Co roku odwiedzany jest przez około 20 milionów turystów. Nie ma tu wieżowców, a najwyższą budowlą jest pomnik Waszyngtona. Zielone parki i szerokie ulice nadają miastu spokojny klimat. Większość atrakcji turystycznych znajduje się w centrum miasta, blisko stacji metra. Ci, którzy mają czas i lubią spacery mogą poradzić sobie bez komunikacji miejskiej.

1. Kapitol Stanów Zjednoczonych

kapitol

Kapitol jest siedzibą Izby Reprezentantów i Senatu. Ogromna kopuła była wzorowana na bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Wewnątrz znajdują się freski, płaskorzeźby, malowidła. Przed wizytą należy zarezerwować darmowy bilet przez internet. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Przed wejściem do budynku przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa (jak na lotnisku). Nie ma ograniczeń co do fotografowania.

2. Biały Dom

bialy-dom

Biały Dom jest oficjalną rezydencją prezydenta od prawie 200 lat. Został wybudowany przez irlandzkiego imigranta Jamesa Hobana w 1800 roku. Nieopodal znajduje się darmowe centrum dla zwiedzających ukazujące interaktywne wystawy przedstawiające szczegóły i historię Białego Domu, a także rodziny prezydenckiej. Zobaczyć tu można m.in. dawne meble i model rezydencji.

3. Biblioteka Kongresu USA

biblioteka-kongresu

Jest największą biblioteką świata i najstarszą w USA. Zawiera książki, nagrania, mapy, rękopisy ułożone na półkach o łącznej długości ponad 850 km. Łączna liczba dokumentów wynosi ponad 142 miliony. Biblioteka dysponuje 22 czytelniami ogólnymi, 3 czytelniami dla kongresmenów i biblioteką sztuki. Zatrudnia 5000 pracowników. Została założona w 1800 roku. Wstęp wolny. Jest możliwość fotografowania.

4. Pomnik Abrahama Lincolna

pomnik-lincolna

Ulubiony pomnik Amerykanów. Mierzy 5,8 metrów wysokości i tyle samo szerokości. Przedstawia on siedzącego, zadumanego prezydenta na fotelu. Otoczony jest 38 kolumnami doryckimi. Z zewnątrz przypomina klasyczną grecką, marmurową świątynię. W tym miejscu Martin Luter King wygłosił swoje słynne przemówienie I have a dream.

5. Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej

muzeum-lotnictwa

Jest to jedno z najbardziej popularnych muzeów na świecie. Zawiera kolekcję dawnych samolotów, łącznie z modelem braci Wright, którzy to odbyli pierwszy udany lot. Część samolotów wisi w powietrzu, a część znajduje się na ziemi. Do niektórych modeli można wejść. Znajdują się tu też takie samoloty jak Spirit of St Louis, którym Charles Lindbergh dokonał pierwszego przelotu przez ocean, Bell X-1, w którym Chuck Yeager po raz pierwszy przekroczył barierę dźwięku czy moduł dowodzenia z misji Apollo 11.

6. Narodowa Galeria Sztuki

galeria-sztuki

Na muzeum składają się dwa budynki połączone tunelami. Została założona w 1937 roku. Jej zbiory powstały dzięki prywatnym kolekcjonerom. Można tu znaleźć dzieła takich artystów jak Albrecht Dürer, El Greco, Édouard Manet, Jan Vermeer. Zawiera malowidła, rzeźby, grafiki, fotografie i rzemiosła artystyczne od XIII wieku do współczesności.

7. Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej

muzeum-historii

Muzeum specjalizuje się w historii politycznej, kulturalnej, naukowej i technologicznej Stanów Zjednoczonych od czasów rewolucji. Znajdziemy tu m.in. biurko Thomasa Jeffersona czy żarówkę Thomasa Edisona. Poza cennymi eksponatami dowiemy się jak dawniej żyli Amerykanie, co jedli, gdzie pracowali, jak spędzali czas wolny, jak się ubierali, gdzie podróżowali, jak wyglądało ich życie religijne.

8. Narodowe Muzeum Historii Naturalnej

muzeum-historii-naturalnej

Muzeum ukazuje świat przyrody, który zainteresuje ludzi w każdym wieku. Najpopularniejszymi eksponatami są Diament Nadziei i inne kolekcje kamieni szlachetnych, sala oceaniczna z fotografiami ukazującymi podwodne życie i replika Walenia. Znajduje się tu również sala człowieka pradawnego ukazujący ludzką ewolucję od 6 milionów lat. Dzieciom z pewnością spodobają się eksponaty dinozaurów.

9. Pomnik Jeffersona

pomnik-jeffersona

Pomnik Thomasa Jeffersona, trzeciego prezydenta USA jest oparty na rzymskim Panteonie. Zbudowany jest z 54 jońskich kolumn. Sam pomnik mierzy prawie 6 metrów wysokości. Wewnątrz znajdują się wygrawerowane fragmenty Deklaracji Niepodległości oraz innych pism. Wokół rosną wiśnie podarowane przez Japończyków, a kwitnące wiosną budzą spore zainteresowanie wśród turystów.

10. Dzielnica Georgetown

georgetown

Jest to najstarsza dzielnica miasta, powstała w pierwszej połowie XVIII wieku, jeszcze przed Waszyngtonem. Znajduje się tu najstarszy amerykański uniwersytet katolicki oraz kolegium jezuickie. Położonych jest tu wiele zabytkowych domów i kamienic oraz butików, kawiarni, restauracji, a także małych muzeów. Dzielnica jest ładna i zadbana.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s