3 najpiękniejsze baseny termalne Budapesztu

Budapeszt to prawdziwe miasto termalnych basenów od ponad 2000 lat, choć renomę wypracowało sobie w XX wieku. Płynie tu 120 gorących źródeł, które zasilają kilkanaście kompleksów basenowych. Każdy ma swój unikalny styl, a trzy z nich zasługują na szczególną uwagę. Trzeba jednak liczyć się z dość sporym wydatkiem i nie ma biletów krótkoterminowych typu 1-2 godziny. Czepek wymagany jest w basenach pływackich, dlatego warto go ze sobą zabrać.

1. Gellért

Gellért to najpiękniejszy basen w Budapeszcie. Jest częścią hotelu o tej samej nazwie. Został zbudowany w latach 1912-1918 w stylu secesyjnym. Mozaika na kafelkach przy głównym wejściu, w korytarzach i łaźniach, a także rzeźby i zdobienia przypominają raczej pałac niż obiekt kąpielowy. Woda ma od 19 do 40-50 stopni Celsjusza. W najgorętszym basenie nie byłem w stanie się nawet zanurzyć. Znajduje się tu także basen pływacki oraz położony na zewnątrz basen z falami. Wszyscy spragnieni wysokich temperatur mają okazję bez dodatkowych opłat skorzystać również z sauny. W wodzie znajdują się takie minerały jak wapń, magnez, wodorowęglan, siarczan, sód.

2. Széchenyi

Széchenyi wyglądem przypomina styl barokowy. Został założony w 1881 roku. Ze względu na rosnącą popularność z czasem był rozbudowywany. Jest największym basenem leczniczym w Europie. Duża część obiektu znajduje się na otwartej powierzchni, gdzie mamy okazję popływać w basenie pływackim i wykąpać się w dwóch basenach termalnych (38 oraz 32-34 stopni C). Jest to doskonałe miejsce do relaksu, które cenią sobie zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści. Jednak prawdziwą atrakcją jest część wewnętrzna: kilkanaście basenów termalnych o różnych temperaturach. W strefie przebieralni łatwo można się zgubić. Jest wiele korytarzy, schodów i drzwi. Mężczyźni i kobiety mają też osobne wyjścia na basen, więc odnaleźć się później w tłumie nie jest łatwo.

3. Rudas

Łaźnie Rudas zostały zbudowane już w latach ’60 XVI wieku w stylu tureckim. Z czasem obiekt był rozbudowywany. Aktualnie zawiera 6 basenów termalnych o różnej wielkości i temperaturze od 16 do 42 stopni Celsjusza. W centralnej części obiektu znajduje się piękna, wsparta na kolumnach kopuła, będąca sklepieniem nad głównym basenem. W powietrzu można wyczuć zapach unoszących się minerałów. Znajduje się tu również sucha i parowa sauna, a także miejsce do odpoczynku z leżakami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s