Muzyka country

Country to zdecydowanie najpopularniejszy gatunek muzyczny w USA. Funkcjonuje tu około 2000 stacji radiowych tego rodzaju i jest ich 3 razy więcej niż stacji grających najnowsze przeboje (na drugim miejscu są stacje religijne ok. 1500). Są to piosenki o życiu na prowincji, szczęściu lub nieszczęściu w miłości, czasie wolnym, nierzadko z morałem. Muzyka country narodziła się w Nashville w Tennessee. Tu zjeżdżają się ludzie przekonani o swoim talencie i planujący zrobić karierę oraz fani, dla których jest to najważniejszy ośrodek muzyczny w USA. Bary (tzw. honky-tonk) zapraszają gości na koncerty i tanie piwo. Słuchaczami country są nie tylko farmerzy i rolnicy, a ludzie o różnym statusie społecznym i ekonomicznym. Zarówno biedni i niewykształceni mieszkający w barakowozach, jak i zarabiający sporo powyżej średniej krajowej drobni przedsiębiorcy.

  • 92% słuchaczy tego gatunku stanowią biali
  • 42% Amerykanów deklaruje, że jest fanem muzyki country
  • Dla 90% słuchaczy ulubioną czynnością jest spędzanie czasu z rodziną
  • Dla 81% słuchaczy ważny jest codzienny, rodzinny obiad

Za najpopularniejszych piosenkarzy country uważa się m.in. Taylor Swift, Blake Shelton, Tim McGraw, Brad Paisley, George Strait, Eric Church i Kenny Chesney. Wielu z nich osiągnęło duży sukces na rynku muzycznym sprzedając miliony płyt i dorabiając się sporego majątku. Współczesne country nadawane w radiu jest zupełnie inne od starszych utworów zarówno pod względem melodii jak i tekstu. Często też mieszane jest z muzyką pop, co z jednej strony popularyzuje country w nowych środowiskach, a z drugiej – rozczarowuje wiernych tradycjonalistów. Ale country to nie tylko muzyka. To także kultura i styl życia. To kultura religijnych, pracowitych i konserwatywnych patriotów zamieszkujących obszary wiejskie, jeżdżących pickupami i posiadających broń. Zasadniczo nie przywiązują dużej uwagi do ubioru, nie podążają za modą. Bardzo cenią sobie wolność. Można ich spotkać w kapeluszu, koszuli w kratkę, niebieskich jeansach i kowbojskich butach, ale częściej w czapce bejsbolowej, t-shircie, adidasach. Są mocno przywiązani do regionu skąd pochodzą i na ogół posiadając rozległe ranczo nigdy nie zamieniliby się na miejską willę. Moja koleżanka z pracy rozmawiając z klientami odpowiedziała, że jest z Nowego Jorku. Usłyszała: współczuję 😀

kowbojePierwszy kontakt z muzyką country miałem trafiając na Taylor Swift jeszcze przed moim wyjazdem do USA. Na miejscu powoli przyzwyczajałem się do tego gatunku, zwłaszcza podczas całodziennych podróży autem po rozległych amerykańskich preriach. Teraz przywołuje na myśl wspaniałe przygody tam przeżyte i nie wyobrażam już sobie prowadzenia samochodu z wyłączonym radiem 🙂 Mocno polecam obejrzeć odcinki Wojciecha Cejrowskiego Boso – Teksas, przeczytać książkę Marka Wałkuskiego Wałkowanie Ameryki, a także posłuchać mojej playlisty muzyki country na Youtube.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s