Zaćmienie Słońca w USA :: 2017

21 sierpnia 2017 roku w Stanach Zjednoczonych wystąpi całkowite zaćmienie Słońca. Pas, na którym będzie można je oglądać zaczyna się od północnej części stanu Oregon, przez Casper w Wyoming, St Louis w Missouri, Bowling Green w Kentucky do Charleston w Karolinie Południowej. Teoretycznie dobre miejsce to każde w wyznaczonym pasie. Poza tym obszarem również będzie można je zobaczyć, lecz już jako częściowe. Księżyc zakryje wtedy co najmniej 48% tarczy słonecznej. Jednak częściowe zaćmienie to za mało, by nastał zmrok. Słońce jest około 400 razy większe niż Księżyc. I jest jednocześnie 400 razy dalej. Dzięki temu z Ziemi widzimy je w takiej samej wielkości.
Wybierając miejsce do oglądania zaćmienia Słońca powinniśmy bacznie obserwować zachmurzenie, prognozę pogody i być mobilnym. W czasie tych 2 cennych minut nie warto zajmować się fotografowaniem. Bez odpowiedniego sprzętu zrobienie dobrego zdjęcia nie jest łatwe, a w internecie z pewnością pojawi się ich mnóstwo.

Michael Zeiler, GreatAmericanEclipse.com

  • Madras, Oregon (będzie trwać 2 min 04 sek, początek 10:19 czasu lokalnego) – Wybrzeże Oregonu obfituje w chmury, jednak w głębi stanu warunki są jedne z najlepszych. Do miasta można dotrzeć w dwie godziny z Portland.
  • Snake River Valley, Idaho (2:18, początek 11:33 czasu lokalnego) – to głównie regiony wiejskie i wulkaniczne. Lepiej unikać terenów górzystych.
  • Casper, Wyoming (2:26, początek 11:42 czasu lokalnego) – Dzień przed zaćmieniem Słońca będzie tu miała miejsce konferencja astronomiczna. Atuty tego miejsca to dobra pogoda i niezatłoczone drogi.
  • Wydmy w zachodniej Nebrasce (2:30, początek 11:49 czasu lokalnego) – według danych z ostatnich 20 lat, 70% ostatnich dni sierpnia były korzystne do oglądania zaćmienia. Ze względu na słabe zaludnienie tych terenów, jest szansa na oglądanie również drogi mlecznej.
  • St Joseph, Missouri (2:39, początek 13:06 czasu lokalnego) – na lotnisku Rosecrans Memorial organizowane jest profesjonalne wydarzenie z przemówieniami, możliwością spojrzenia przez teleskop i koncert symfoniczny
  • Carbondale, Illinois (2:41, początek 13:20 czasu lokalnego) – tu zaćmienie będzie trwać najdłużej. W razie zachmurzenia można łatwo przenieść się na wschód bądź zachód.
  • Hopkinsville, Kentucky (2:41, początek 13:24 czasu lokalnego) – tu również zaćmienie potrwa długo, lecz jest większe ryzyko wystąpienia chmur.

Bardziej pewne pogodowo są stany zachodnie niż wschodnie. Według średniego zachmurzenia najbezpieczniejsze miejsca to zachodnia Nebraska, Oregon za wyjątkiem wybrzeża, częściowo Wyoming i ewentualnie Snake River Valley w Idaho.

Jay Anderson, Eclipsophile.com

Zaćmienie Słońca najdłużej będzie trwało nieco na południe od miasta Carbondale w stanie Illinois w Giant City State Park: 2 minuty i 40 sekund. Warto przybyć na miejsce nieco wcześniej. Trudno przewidzieć czy będą korki na drodze.
W trakcie tego niezwykłego wydarzenia trzeba uważać na oczy. Zaćmienie powinniśmy oglądać najlepiej przez specjalnie do tego stworzone okulary. Gdy Słońce zostanie całkowicie zakryte przez Księżyc, będzie można je zobaczyć gołym okiem – tylko w tym momencie. Warto także zwrócić uwagę na zapadający zmrok i reakcję zwierząt.
Nie pomylmy godzin! Stany Zjednoczone mają 6 stref czasowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s